Thursday Night Contra Dance

2019 Calendar

2018 calendar Sliding scale admission begins in June.
* indicates touring bands. Third Saturday dances have their own pricing.

Date Caller Band Sound Manager/Backup Notes
Jan. 3 Jim Kitch Finger Pyx - Enid Diamante (fiddle), Jo Anne Rocke (piano), Wes Steenson (guitar, banjo, percussion), Jansen Wendell (fiddle, mandolin, octave mandolin) Jocelyn Alex/Donna

Jan. 10 Sue Gola SPUDS Brian & Phil/

Jan. 16 (Wednesday) Board meeting at Karey's house
Jan. 17 Peter Stix Run of the Mill String Band - Palmer Loux (fiddle), Greg Loux (guitar), Paul Sidlick (banjo, mandolin, tenor guitar), Mat Clark (bass) Jocelyn Vince/Jess

Saturday
Jan. 19
Susan Taylor Raise the Roof Double Dance at Summit Church
Jan. 24 Jan Alter Brew Full Lager - Steve Epstein (clarinet, sax), Adlai Waksman (accordion), Bill Quern (mando, banjo, melodeon), Miranda Weinberg (fiddle), Jo Anne Rocke (keyboard) Jim Ridge/Maggie

Jan. 31 Dave Rupp The Orphans - Peter Buchak (accordion), Ben Kennedy (piano), Miranda Weinberg (fiddle) Anne Adlai/Karey

February
Feb. 7 Bob Isaacs Grip It & Rip It - Rich Myers (mandolin, guitar), Larry Feldman (fiddle, mandolin), Mark Schultz (banjo), Ed Bonghi (guitar, mandolin), Ron Greenstein (acoustic bass) Jan Phil/Jess

Feb. 14 Ridge Kennedy Live Wire - Sarah Gowan (guitar, concertina), Ben Kennedy (piano), Tom Krumm (fiddle), Bill Quern (mandolin, banjo, accordion, etc) Jan Donna/Maggie
Valentine's Day theme
Saturday
Feb. 16
Sue Gola Pieces of Eight Summit Church
Feb. 20 (Wednesday) Board meeting at Chris and Donna's house
Feb. 21 Gaye Fifer Jovial Beggars - Craig Newberger (hammered dulcimer), Helene Zisook-Speer (fiddle), Jo Anne Rocke (keyboard), Peggy Leiby (recorder, feet), Rachel Hall (concertina) Jim Vince/Alex

Feb. 28 Jim Kitch SPUDS Anne & Brian Ridge/Dave

March
Mar. 7 Maia McCormick Raise the Roof - Mat Clark (fiddle), Bob Pasquarello (bass), Judi Stellar (hammered dulcimer), Kathy Talvitie (guitar) Jim
Phil/Adlai
Larks and Ravens after the break
Mar. 14 Scott Higgs ACED - Adlai Waksman (keyboard, accordion), Carol Carpenter (flute, piccolo), Enid Diamante (fiddle), Doug Healy (guitar, percussion, mandolin) Jan
Dave/Donna

Saturday
Mar. 16
Anne Lutun, Jan Alter, Donna Hunt, Ridge Kennedy, Greg Frock, and Sue Gola
MARATHON MEDLEY - non-stop dancing from 8 to 11!

Four bands: Alias, Live Wire, Full Sail, and Raise the Roof
Summit Church
Mar. 20 (Wednesday) Board meeting
Mar. 21 Donna Hunt Full Sail - Adam Oleksa (fiddle), Rick Mohr (fiddle), Chloe Mohr (piano) Jeffrey
Vince/Ridge

Mar. 28 Rick Mohr (solo) Coracree - Jane Rothfield (fiddle), Bill Quern (mando, banjo, melodeon), Sarah Gowan (guitar), Allan Carr (bass) Jocelyn
Jess/Karey
4x65 Birthday Dance - Free Admission!
(Happy birthday to Chris, Lisa, Maggie, and Phil!)
April
Apr. 4 Angela DeCarlis Chimney Swift - Zoë Madonna (accordion), Cecile Leroy (cello), Daniel Raine (cittern, guitar), Yaron Shragai (percussion, whistles) Bob P
Dave/Adlai

Apr. 11 Anne Lutun SPUDS Brian & Phil
Vince/Karey

Apr. 17 (Wednesday) Board meeting at Karey's house
Apr. 18 Rich Goss Lake Effect - Matt Sloboda (fiddle), Chuck Abell (guitar), Harry Aceto (bass) Anne
Donna/Alex

Saturday
Apr. 20
Bob Isaacs New Brew - Jane Knoeck, Eileen Kalfass, Tom Santarsiero
Double Dance at Summit Church
Apr. 25 Sam Rotenberg Mad Katters - Marnen Laibow-Koser (violin, viola), Kirsten Erwin (flute, whistle), Adlai Waksman (piano) Rob & Ridge
Phil/Jess

May
May 2 Ridge Kennedy Hot Feat - Mat Clark (fiddle, mandolin), Dave Wiesler (piano, guitar), Paul Morrissette (bass) Jocelyn
Tom/Phil
Community Meeting at the break
May 9 Ron Blechner JaneBob - Jane Rothfield (fiddle, banjo), Bob Pasquarello (piano), with Allan Carr (bass) Jim
Donna/Dave

May 15 (Wednesday) Board meeting at Karey's house
May 16 George Marshall Swallowtail - George Marshall, Ron Grosslein, Tim Van Egmond, Timm Triplett, David Cantieni -
Alex/Jess
Glenside Hall
Saturday
May 18
Anne Lutun Pieces of Eight
Summit Church
May 23 Donna Hunt Dr. Twamley's Audio Snakes - Mike Rovine (fiddle), Jill Smith (piano), Wes Steenson (guitar,banjo) Phil
Ridge/Dave

May 30 Jan Alter SPUDS Anne & Brian
Ridge/Karey

June
June 6 Colin Hume Birch Trio - Daphne Pickens (fiddle), Molly Tucker (fiddle), Casey Murray (guitar, cello) Jeffrey
Tom/Adlai

June 13 Bob Isaacs Mind The Gap - Adam Oleksa (fiddle), Kirsten Erwin (flute/whistle), Jane Roberts (cello), Adlai Waksman (piano) Jan
Mark/Donna

June 19 (Wednesday) Board meeting at Karey's house
June 20 Scott Higgs Hot Wasabi - Chris Carpenter (banjo, mandolin, clarinet), Roberta Goren (flute), Dave Miller (fiddle), Adlai Waksman (piano) Brian
Phil/Dave
Larks and Ravens after the break
June 27 Emily Abel Contraforce - Andrae Raffield (violin), Jimi Peirano (guitar), Joey Dorwart (percussion/sax) Jan
Alex/Karey

July
July 4 Quena Crain Long Pond Rounders - Jonah Sidman (fiddle), Corey Walters (flute, mandolin), Michael Friedman (piano), Ness Smith-Savedoff (percussion) Jocelyn
Laura/Vince (with Keith)

July 11 Rick Mohr SPUDS Brian & Jocelyn
Maggie/Tom
Ice cream social at the break
July 18 Chuck Abell Boaz, Sara, Rick, Chloe - Sara Outing (fiddle), Rick Mohr (fiddle), Boaz Kim (harmonicas), Chloe Mohr (piano) Anne
Jess/...

July 25 Will Mentor The Faux Paws - Andrew VanNorstrand, Noah VanNorstrand, Chris Miller Jim
Donna/Alex
Larks and Ravens (full evening)
July 31 (Wednesday) Board meeting at Jonathan's house
August
Aug. 1 Anne Lutun The Phase Shifters - Jeff Gauthier (whistle, percussion), Ross Harriss (guitar, whistle, tenor banjo), Nathalie Levine (fiddle), Miranda Weinberg (fiddle) Bob
Jess/Karey

Aug. 8 Jan Alter Allemande - Christopher Germain (fiddle), Heidi Sanders Germain (bass), Greg Loux (guitar), Palmer Loux (fiddle) Phil
Jess/Alex

Aug. 15 Jim Kitch (solo) George, Max, and Friends - George Wilson (fiddle), Max Cohen (guitar), Molly Hebert-Wilson (bass), Alex Bell (drums) Jan
Vince/Tom (with Keith)

Aug. 22 Liz Burkhart Calluna - Eileen O'Grady (fiddle), Gus Cantieni (banjo, mandolin), Jesse Ball (guitar, piano) Jeffrey
Donna/Adlai

Aug. 29 Sue Gola SPUDS Brian & Phil
Phil/Maggie

September
Sep. 5 Donna Hunt (solo) Dave Wiesler and David Knight - David Knight (fiddle), Dave Wiesler (piano, guitar)

Larks and Ravens (full evening)
Sep. 12 Anne Lutun
Cantabile - Bill Nixon (fiddle), Clare Maher (cello), Adlai Waksman (keyboard), Kirsten Erwin (flute, whistle)


Sep. 19 Bob Isaacs (solo)
Blue Jersey Contra Band - Frank Ruck (mandolin), Allan Rubin (violin), Ellen Ruck (guitar), Ed Jankiewicz (bass)


Sep. 26 George Marshall Wild Asparagus - Ann Percival (piano, guitar, vocals), David Cantieni (flutes, whistles, oboe, saxophone, bombard), Becky Tracy (fiddle), George Marshall (concertina, rhythm)


October
Oct. 3 Tavi Merrill
The Orphans - Miranda Weinberg (fiddle), Peter Buchak (accordion), Ben Kennedy (piano)



Oct. 10 Michael Kernan
Coracree - Jane Rothfield (fiddle), Sarah Gowan (guitar), Bill Quern (mando banjo melodeon), Allan Carr (bass)



Oct. 17 Ridge Kennedy
SPUDS


Oct. 24 Sam Rotenberg (solo)
Jared and Galen Kirkpatrick



Oct. 31 Dave Rupp
Raise the Roof - Mat Clark (fiddle, mando), Bob Pasquarello (bass), Judi Stellar (hammered dulcimer), Kathy Talvitie (Guitar)


Larks and Ravens after the break
November
Nov. 7 Abigail Hobart Caravan - Kirsten Erwin (whistles, flute), Ben Kennedy (piano), Thane Glenn (mandolin), Adam Oleksa (fiddle)



Nov. 14 Janine Smith and Susan Taylor Dead Sea Squirrels - Cathy Mason (fiddle), Henry Yoshimura (guitar), Craig Edwards (fiddle, banjo, mando)


Nov. 21 Jan Alter
Jovial Beggars - Craig Newberger (hammered dulcimer), Helen Zisook-Speer (fiddle), Jo Anne Rocke (keyboard), Peggy Leiby (recorders & feet), Rachel Hall (concertina)



Nov. 28 NO DANCE - THANKSGIVING
Saturday Nov. 30 Michael Karcher, Terry Doyle, and Maia McCormick CONTRACOPIA - nine hours of dancing! Three great bands, three great callers, and waltz breaks with harp and piano.

Bands (in no particular order): Buddy System, Chimney Swift, and Larry Unger & Friends.

Details TBA
December
Dec. 5 Scott Higgs
SPUDS


Dec. 12 Rick Mohr
TWeLve - Nathalie Levine (fiddle), Miranda Weinberg (fiddle), Kathy Talvitie (piano)



Dec. 19 Jim Kitch
Grip It & Rip It - Larry Feldman (fiddle), Rich Myers (mandolin), Ed Bonghi (guitar), Mark Schultz (banjo), Ron Greenstein (upright bass)



Dec. 26 Sue Gola
Instant Ensemble - Roberta Goren (flute), Dave Miller (fiddle), Adlai Waksman (piano)