2024 Calendar

Thursday Contra dances are every week (except Thanksgiving and Christmas Eve) at the Irish Center (Commodore Barry Club), Up-to-date vaccination (including boosters) is strongly encouraged. Masks are optional, and are welcome. Read the details.

(This policy is subject to change. Before June 6, waivers were required, as were masks [surgical or better], except at designated mask-optional dances.)

3rd Saturday contra dances and Allons Danser Cajun and Zydeco dances may have different COVID precautions. See their pages for details.

Community members should assess their own risk in attending any dance.

The All Hands In partnership has been presenting online dances on first and third Tuesdays at 8:00 Eastern time, and games nights and other community events most other weeks.

Stay healthy, safe, and connected!

* indicates touring bands.

2023

 

Date Caller Band Notes
Jan. 4 Dave Rupp coordinating other callers Mind the Gap: Kirsten Erwin (flute, whistles), Adam Oleksa (fiddle), Jane Roberts (cello), Adlai Waksman (piano)  
Jan. 11 Bob Isaacs coordinating Raise the Roof: Mat Clark (fiddle), Bob Pasquarello (bass), Judi Stellar (hammered dulcimer), Kathy Talvitie (guitar) Masks optional
Jan. 13 (Saturday) Allons Danser presenting Corey Arceneaux and the Zydeco Hot Peppers
Location: TK Club, 521 E. Hector Street, Conshohocken, Pa.
Jan. 14 (Sunday) Board meeting
Jan. 18 Sue Gola coordinating SPUDS: Philly's phabulous open contradance band! Tie-dye night!
Jan. 20 Susan Taylor 3rd Saturday at Summit Church with Raise the Roof: Mat Clark, Bob Pasquarello, Judi Stellar, Kathy Talvitie
Jan. 25 Dylan Simpson Starling: Jared Kirkpatrick (piano, mandolin, fiddle, foot percussion), Mo Brachfeld (fiddle) Masks optional
February

Feb. 1

Ridge Kennedy coordinating Wissahickon Express: Rick Mohr (fiddle), Cecelia Tannous-Taylor (fiddle), Evan Mohr (percussion, guitar), Chloe Mohr (piano)  
Feb. 8 Rick Mohr coordinating Bill Sarah & Dani: Dani Hawkins (cello), Bill Quern (fiddle, melodeon, banjo, mandolin), Sarah Gowan (guitar) Masks optional
Feb. 15 Dave Rupp coordinating TWeLve: Nathalie Levine (fiddle), Miranda Weinberg (fiddle), Kathy Talvitie (piano)  
Feb. 16 (Friday) Allons Danser presenting a Mardi Gras party (potluck; costumes welcome!) with Ruben Moreno and the Zydeco Re-Evolution
Location: Commodore Barry Club
Feb. 17 Michael Karcher 3rd Saturday at Summit Church with TWeLve: Kathy Talvitie, Miranda Weinberg, and Nathalie Levine
Feb. 18 (Sunday) Board meeting
Feb. 22 Alexandra Deis-Lauby Kingfisher: Jeff Kaufman (piano), Cecilia Vacanti (fiddle) Masks optional
Feb. 29 Jan Alter and Liesl Jandrey coordinating Broadside Kinetic: Rachel Hall (piano), Amy Ksir (accordion, winds), Tom Rhoads (guitar, concertina), Helene Speer (fiddle), Jim Speer (bass)  
March

The PATMAD Board is now encouraging people to bring snacks on mask optional nights, starting in March. (No peanuts or peanut butter please, due to allergies in our community.)

Let's celebrate Pi Day, 3.14, by bringing a pie!

Mar. 7 Bob Isaacs coordinating SPUDS: Philly's phabulous open contradance band!  
Mar. 10 (Sunday) Board meeting
3.14 Scott Higgs

Forthcoming: Cecelia Tannous-Taylor (fiddle), Miranda Weinberg (fiddle), Jeff Gauthier (whistles, percussion), Rachel Chang (guitar)

Free admission thanks to Lisa Hyatt Cooper, Maggie Mongeau, Phil Baumgarten, Phil Maynard, and Chris Deephouse, who are sponsoring this celebration of their birthdays. Tips for the performers are optional.

Join us, and bring a pie for Pi Day!

Masks optional - Pi Day birthday bash
Mar. 15 (Friday) Allons Danser presenting Le Winston Band
Location: TK Club, 521 E. Hector Street, Conshohocken, Pa.
Mar. 16 Donna Hunt 3rd Saturday at Summit Church with Brooklyn Swing Ensemble: Danny Elias, Marco Brehm, Sam Zygmuntowicz & Bob Pasquarello
Mar. 21 Greg Frock Coracree: Jane Rothfield (fiddle), Bill Quern (mando, banjo, melodeon), Sarah Gowan (guitar), Allan Carr (bass)  
Mar. 28 Sam Rotenberg coordinating Jovial Beggars: Ben Kennedy (keyboard), Helene Zisook (fiddle), Peggy Leiby (recorder & feet), Rachel Hall (concertina) Masks optional
Mar. 30 Medley Marathon is Back! Six callers, four bands, non-stop dancing for a PATMAD FUNd raiser!
Fifth Saturday at Summit Church. (More)
Masks optional
April
Apr. 4 Michael Karcher and Donna Hunt coordinating Alias: Kirsten Erwin (flute, whistles), Adam Oleksa (fiddle), Adlai Waksman (piano)  
Apr. 11 Sue Gola coordinating Hot Wasabi: Dave Miller (fiddle), Roberta Goren (flute), Chris Carpenter (clarinet, banjo, mandolin), Ben Kennedy (piano) Masks optional
Apr. 13 (Saturday) Allons Danser presenting Curley Taylor and Zydeco Trouble
Location: TK Club, 521 E. Hector Street, Conshohocken, Pa.
Apr. 14 (Sunday) Board meeting
Apr. 18 Rick Mohr coordinating

The Hazel Nuts: Chris Germain (fiddle), Heidi Germain (bass), John Salmon (guitar), Keith Brand (banjo)

At Summit Church
Apr. 20 No 3rd Saturday dance this month - gone to NEFFA!
Apr. 25 Ridge Kennedy coordinating SPUDS: Philly's phabulous open contradance band! Masks optional
May
May 2 Jan Alter coordinating Col. Mike's Dance Band: John Krumm (fiddle, guitar), Bob Stein (accordion), Bob Pasquarello (piano)
May 4 (Saturday) Allons Danser presenting Mo' Mojo
Location: TK Club, 521 E. Hector Street, Conshohocken, Pa.
May 9 John Krumm The Contragenarians: Paul Sidlick (banjo & mandolin), Peter Szego (guitar & fiddle), Ed Jankiewicz (upright bass), Garry Moore (fiddle) Masks optional
May 12 (Sunday) Board meeting
May 16 Sam Rotenberg coordinating Sleigh for Four: Steve Epstein (clarinet, sax), Thane Glenn (mando), Laura Alexander (cello), Adlai Waksman (keyboard)  
May 18 Bob Isaacs 3rd Saturday at Summit Church with Nobody's Bizness: Mat Clark, John Krumm & Bob Pasquarello
May 23 Julian Blechner Cojiro: Mark Price, Jess Newman, Ben Graubart Masks optional
May 30 Sue Gola & Cristian Clothier Jovial Beggars: Ben Kennedy (keyboard), Helene Speer (fiddle), Peggy Leiby (recorders, feet), Rachel Hall (concertina)  
June

Thursday night contra dances are mask-optional (masks still welcome) beginning June 6. Snacks are encouraged; please bring finger food to share! (More)

June 6 Donna Hunt coordinating Grip It & Rip It: Jay Kreider (Banjo, guitar, mandolin), Kim Kreider (upright bass), Rich Myers (mandolin, guitar), Rich Crossin (fiddle, guitar), Larry Feldman (fiddle, guitar, mandolin) Masks optional going forward
June 9 (Sunday) Board meeting
June 13 Dave Rupp coordinating SPUDS: Philly's phabulous open contradance band!  
June 15 Jeremy Steinberg & Alex Burka

Disbandits: Nathan Bishop (fiddle), Kate Saylor (fiddle), Rich Myers (mandolin), Adlai Waksman (piano)

Saturday in Center City: Trinity Memorial Church, 2212 Spruce St, Philadelphia, PA (near Rittenhouse Square)

June 20 Rick Mohr West Philly Contra Superstars: Alex Kramer (fiddle), Brian Dolphin (mandolin, fiddle, banjo), Gabriel Furtado (guitar), Dan Samuels (percussion)  
June 27 Michael Karcher coordinating Hijinks: Carrie Rose (flute, piccolo), Miranda Weinberg (fiddle), Kathy Talvitie (piano)  
June 28 (Friday) Allons Danser presenting Corey Arceneaux and the Zydeco Hot Peppers
Location: TK Club, 521 E. Hector Street, Conshohocken, Pa.
July
July 4 Jan Alter & Jeremy Steinberg BASS: Bill Quern (mando, banjo, fiddle, melodeon), Adlai Waksman (keyboard, accordion), Sarah Gowan (guitar), Steve Epstein (clarinet, sax)  
July 11 Liesl Jandrey coordinating Jump Fingers: Palmer Loux (fiddle), Bob McCluskie (fiddle), Greg Loux (guitar), Carolee Rand (banjo, tenor guitar, mandolin), Mat Clark (bass)  
July 14 (Sunday) Board meeting
July 18 Scott Higgs coordinating Hot Feat: Mat Clark (fiddle, mandolin), Dave Wiesler (piano, guitar), Paul Morrissette (bass)  
July 20 Liesl Jandrey

Chloe Rosenthal DJing a techno contra!

Saturday in Center City: Philadelphia Ethical Society auditorium, 1906 S. Rittenhouse Square, Philadelphia, PA

July 25 Penelope Weinberger Broadside Kinetic: Rachel Hall (piano), Amy Ksir (accordion, winds), Tom Rhoads (guitar), Helene Speer (fiddle), Jim Speer (bass)  
July 26 (Friday) Allons Danser presenting Jeffery Broussard and the Creole Cowboys
Note location: Presbyterian Church of Chestnut Hill (Widener Hall)
August
Aug. 1 Sam Rotenberg coordinating SPUDS: Philly's phabulous open contradance band!  
Aug. 8 Sue Gola coordinating The Orphans: Ben Kennedy (piano), Miranda Weinberg (fiddle), Peter Buchak (accordion, feet)  
Aug. 10 TBA

Adam Bodine (guitar), Maddy Smith (fiddle), Laura Alexander (cello), Jeremy Steinberg (clarinet)

Saturday in Center City: Philadelphia Ethical Society auditorium, 1906 S. Rittenhouse Square, Philadelphia, PA

 
Aug. 11 (Sunday) Board meeting
Aug. 15 Liesl Jandrey coordinating Raise the Roof: Mat Clark (fiddle), Judi Stellar (hammered dulcimer), Bob Pasquarello (bass), Kathy Talvitie (guitar)  
Aug. 17 (Saturday) Allons Danser presenting Dikki Du and The Zydeco Krewe
Location: TK Club, 521 E. Hector Street, Conshohocken, Pa.
Aug. 22 Michael Karcher coordinating Mind the Gap: Kirsten Erwin (flute, whistles), Adam Oleksa (fiddle), Jane Roberts (cello), Adlai Waksman (piano)  
Aug. 29 Rick Mohr coordinating Allemande: Christopher Germain (fiddle), Kellie Allen (guitar), Pete Peterson (banjo), Heidi Germain (bass), Paul Sidlick (mandolin)  
Dancing continues every Thursday night. Watch this space for more fantastic callers and bands!
2023