Thursday Night Contra Dance

2018 Calendar

2017 calendar

New to contra dancing? FIRST TIME FREE on any Thursday night!
* indicates touring bands. Third Saturday dances have their own pricing.

Date Caller Band Sound Manager/Backup Notes
Jan. 4 Rick Mohr (solo) Polaris - Rose Jackson (fiddle), Marta Bartholomew (fiddle), Sam Zakon-Anderson (piano), Jesse Ball (guitar, hammered dulcimer, accordion, feet) Bob
Mark H/Adlai
Cancelled - snow
Jan. 11 Ridge Kennedy
SPUDS Brian & Jocelyn
Vince/Jess

Jan. 17 (Wednesday) Board meeting at Mark T.'s house
Jan. 18 Dave Rupp
BREW Full Lager - Miranda Weinberg (fiddle), Bill Quern (mando, banjo, melodeon), Steve Epstein (clarinet, sax), Adlai Waksman (accordion), Jo Anne Rocke (piano) Brian
Maggie/Phil

Saturday
Jan. 20
Bob Isaacs Pieces of Eight

Double Dance at Summit Church
Jan. 25 Sam Rotenberg
Carol, Jansen, Judi, Wes - Carol Wadlinger (flute, concertina), Jansen Wendell (violin, mandolin), Judi Stellar (hammered dulcimer, banjo), Wes Steenson (guitar) Anne
Jess/Karey

February
Feb. 1 Mark Hillegonds (solo)
Contra Rebels - Todd Clewell (fiddle), Barb Schmid (fiddle), Henry Koretzky (guitar) Jim
Adlai/Vince
Feb. 8 Sue Gola
Caravan - Kirsten Erwin (whistles, flute), Thane Glenn (mandolin), Ben Kennedy (piano), Adam Oleksa (fiddle) Ridge
Dave/Phil
Eagles theme
(No train service to Irish Ctr.)
Feb. 15 Jim Kitch ACED - Adlai Waksman (keys), Carol Carpenter (flute, piccolo), Enid Diamante (fiddle), Doug Healy (guitar, percussion, mandolin) - Adam Oleksa substituting for Enid Jan
Mark T/Wendi
(Flurry weekend)
Saturday
Feb. 17
Rick Mohr Quarters on the Machine - Bronwyn Bird (nyckelharpa), Justin Nawn (guitar), Daniella Frischetti (fiddle), Tim Ryan (upright bass)

Summit Church
Feb. 21 (Wednesday) Board meeting at Jonathan's house
Feb. 22 Dave Rupp
Peter, Paul, Ed Garry - Peter Szego (guitar, fiddle), Paul Prestopino (mandolin, banjo, guitar), Ed Jankiewicz (upright bass), Garry Moore (Fiddle) Jocelyn
Karey/Maggie

March
Mar. 1 Jan Alter
SPUDS Jocelyn & Brian
Maggie/Jess

Mar. 8 Bob Isaacs
Hot Wasabi - Adlai Waksman (piano), Chris Carpenter (banjo, mandolin, clarinet, sax, pennywhistle), Roberta Goren (flute), Dave Miller (fiddle) Anne
Karey/Vince

Mar. 15 Ridge Kennedy (and friends)
Live Wire - Sarah Gowan (guitar, concertina), Ben Kennedy (piano), Tom Krumm (fiddle, mandolin), Bill Quern (mandolin, banjo, melodeon) Jan
Donna/Jess
St. Patrick's Day theme
Saturday
Mar. 17
10th Medley Mar-O'Thon -
6 Great Callers * 4 Great Bands * Non-stop Dancing
Summit Church
Mar. 22 Jim Kitch
Raise the Roof - Mat Clark (fiddle), Bob Pasquarello (bass), Judi Stellar (hammered dulcimer), Kathy Talvitie (guitar) Scott
Sam/Dave

Mar. 28 (Wednesday) Board meeting at Jonathan's house
Mar. 29 Alexandra Deis-Lauby ContraPositive - Matthew Christian (fiddle, mandolin, flute, Irish whistle and Highland pipes), Matt Diaz (guitar, bouzouki and flute), Joe Depaolo (drums) Jim
Phil/Mark T

April
Apr. 5 Chuck Abell Brooklyn Swing Ensemble - Bill Peek (piano), Marco Brehm (bass), Danny Elias (clarinet), Laura Light (fiddle) Bob
Maggie/Karey

Apr. 12 Scott Higgs
SPUDS Brian & Bill
Dave/Jess/Phil/Vince
Potluck and community meeting
Apr. 18 (Wednesday) Board meeting at Donna and Chris's house
Apr. 19 Dave Eisenstadter Adam, Rick, & Chloe - Rick Mohr (fiddle), Adam Oleksa (fiddle), Chloe Mohr (piano) Jim
Sam/Wendi

Saturday Apr. 21 No Third Saturday dance - gone to NEFFA!
Apr. 26 Jim Kitch
Finger Pyx - Enid Diamante (fiddle), Jo Anne Rocke (piano), Jansen Wendell (fiddle and mandolins); Wes Steenson (banjo and guitar) Jan
Adlai/Mark T
May
May 3 Ron Blechner InTentCity - Betsy Richards (fiddle), Graham Richards (guitar), Seth Richards (bass, piano), David Richards (percussion) Jim
Donna/Sam

May 10 Dave Rupp
Coracree - Allan Carr (bass), Sarah Gowan, (guitar), Bill Quern (mandolin, melodeon, banjos), Jane Rothfield (fiddle)
Anne
Adlai/Wendi

May 16 (Wednesday) Board meeting at Phil's house
May 17 Donna Hunt (solo) STEAM - Alice Boyle (fiddle), Dave Firestine, (mando), Claire Jamieson Zucker (bodhran and feet), Robert Rosenberg (guitar) Jim
Jess/Mark T
Saturday
May 19
Sue Gola Pieces of Eight

Summit Church
May 24 Anne Lutun and Scott Higgs
SPUDS Brian & Ridge
Maggie/Vince

May 31 Rick Mohr (solo) Stomp Rocket - Glen Loper (mandolin), Dave Langford (fiddle), Bethany Waickman (guitar) Jan
Phil/Karey

June
June 7 Scott Higgs (solo)
Sgt. Pepper's Only Contra Band - Rick Mohr (fiddle); Chloe Mohr (piano); John Bergen (bass); Bruce Panula (drums); Ilan Cohen, Mark Engler, Bob Langish, Gordon Richardson (guitars); Renee Drezner, Mary Hagenbach, Jamie Wessels (vocals) Brian & Rob
Sam/Jess/Jan
Donna's birthday dance: Beatles contra (see poster)
June 14 Sam Rotenberg
Jovial Beggars - Craig Newberger (hammered dulcimer), Helene Zisook-Speer (fiddle), Jo Anne Rocke (piano), Peggy Leiby (feet, recorder), Rachel Hall (concertina) Anne
Phil/Adlai

June 20 (Wednesday) Board meeting at Jonathan's house
June 21 Bob Isaacs (solo) Nova - Kathleen Fownes (fiddle), Guillaume Sparrow-Pepin (accordion, piano), Everest Witman (guitar, mandolin, feet) Jan
Dave/Wendi
Barbara's farewell dance - with ice cream!
June 28 Jim Kitch
The Orphans - Peter Buchak (accordion), Ben Kennedy (piano), Miranda Weinberg (fiddle) Jocelyn
Donna/Mark

July
July 5 Sue Gola
SPUDS Bill & Jocelyn
Karey/Maggie

July 12 Ridge Kennedy
Fair Warning - Mat Clark (fiddle), Ross Harriss (sax), Bob Pasquarello (piano)
Jan
Tom S./Vince

July 18 (Wednesday) Board meeting at Phil's house
July 19 Desiree Halcomb and Jan Alter
Allemand - Palmer Loux (fiddle), Christopher Germain (fiddle), Paul Sidlick (banjo), Greg Loux (guitar), Heidi Germain (bass)
Jim
Jess/Karey

July 26 Sue Gola
Hot Feat - Mat Clark (fiddle), Dave Weisler (piano, guitar), Paul Morrisette (bass)
Anne
Wendi/Adlai

August
Aug. 2 Mark Hillegonds
Cantabile - Kirsten Erwin (flute, whistles), Clare Maher (cello, percussion), Bill Nixon (fiddle), Adlai Waksman (piano)
Brian
Mark M/

Aug. 9 Jan Alter
Sleigh for Five - Steve Epstein (clarinet and sax), Thane Glenn (mando), Carol Carpenter (flute, piccolo), Laura Alexander (cello), Adlai Waksman (piano)
Jocelyn
Jess/Dave

Aug. 15 (Wednesday) Board meeting at Chris and Donna's house
Aug. 16 Dave Rupp (solo)
Donna Hébert & Friends - George Wilson (fiddle, banjo), Max Cohen (guitar), Donna Hébert (fiddle) Jan
Adlai/Phil
(Phila. Folk Fest weekend)
Aug. 23 Rick Mohr
SPUDS Brian & Anne
Karey/Donna
(Membership drive)
Aug. 30 Dugan Murphy Audrey & Clayton - Audrey Budington (fiddle), Clayton Clemetson (piano) Bob
Wendi/Vince
(Membership drive)
September
Sep. 6 Donna Hunt
Game 7 - Carol Wadlinger (flute, concertina), Jansen Wendell (violin, mandolin), Judy Stellar (hammer dulcimer, banjo), Wes Steenson (guitar)



Sep. 13 Chet Gray
Live Wire - Sarah Gowan (guitar, concertina), Ben Kennedy (piano), Bill Quern (mandolin, banjo, squeezes, etc), Tom Krumm (fiddle)   



Saturday
Sep. 15
Scott Higgs
Larry Unger and Joe DeZarn


Summit Church
Sep. 19 (Wednesday) Board meeting at Jonathan's house
Sep. 20 Jim Kitch
Herd of Cats - Craig Newberger (hammered dulcimer), Enid Diamante (fiddle), Adlai Waksman (piano), Kirsten Erwin (flute & pennywhistle)



Sep. 27 George Marshall Wild Asparagus - Ann Percival (piano, guitar, and vocals), David Cantieni (flutes, whistles, oboe, saxophone, and bombard), Becky Tracy (fiddle), George Marshall (concertina and rhythm)


October
Oct. 4 Sue Gola
SPUDS


Oct. 11 Bob Isaacs
Grip It & Rip It - Rich Myers (mandolin, guitar), Ed Bonghi (guitar), Ron Greenstein (bass), Mark Schultz (banjo), Larry Feldman (fiddle, mandolin)



Oct. 17 (Wednesday) Board meeting at Mark T.'s house
Oct. 18 Emma Anderson
Dr. Twamley's Audio Snakes - Mike Rovine (fiddle), Jill Smith (piano), Wes Steenson (guitar, banjo)



Saturday Oct. 20 Donna Hunt
Pieces of Eight


Double Dance at Summit Church
Oct. 25 Jan Alter
The Contraptions - Bill Quern (mandolin, banjo, and more), Chloe Mohr (piano), Nora Smith (fiddle)


November
Nov. 1 Dan Black
Mist Covered Mountains - Donna Hébert (fiddle), Max Cohen (guitar), Molly Hebert-Wilson (Acoustic bass), Alex Bell (percussion)


Nov. 8 Scott Higgs
Instant Ensemble - Roberta Goren (flute), Dave Miller (fiddle), Adlai Waksman (piano)



Nov. 15 Mark Hillegonds
SPUDS


Saturday Nov. 17
Sue Gola
Brooklyn Swing Ensemble


Summit Church
Nov. 21 (Wednesday) Board meeting (loc. TBA)
Nov. 22 NO DANCE - THANKSGIVING
Saturday Nov. 24 ContraCopia, 2pm to 11pm, St. Thomas Orthodox Indian Church
Nov. 29 Greg Frock
The Organic Family Band - Rebekah Geller (fiddle), Jakob Raitzyk (fiddle, foot percussion), Michael Raitzyk (guitar), Judith Geller (French horn)


December
Dec. 6 Jim Kitch
JaneBob - Jane Rothfield (fiddle), Bob Pasquarello (piano)



Dec. 13 Dave Rupp
The Gravel Hill Gambolers - Derek Austin (guitar), Joralyn Glenn (bass), Thane Glenn (mandolin), Greg Synnestvedt (fiddle)



Saturday Dec. 15
Rick Mohr
Audrey Knuth (fiddle), Rachel Bell (accordion) & Max Newman (guitar/mando)


Winter Cotillion at Summit Church
Dec. 19 (Wednesday) Board meeting (loc. TBA)
Dec. 20 Sam Rotenberg
Boaz, Sara, Rick, & Chloe - Boaz Kim (harmonicas, trumpet), Sara Outing (fiddle), Rick Mohr (fiddle), Chloe Mohr (piano)


Dec. 27 Ridge Kennedy
Caravan - Kirsten Erwin (flute, whistle), Thane Glenn (mandolin), Ben Kennedy (piano), Adam Oleksa (fiddle)