TNDC 2005 Calendar

| 2003  |
2004  |
2005  |
2006  |
2007  |
2008  |
2009  |
 home  |

Date Special
Notes
Caller Band Sound.............. Dance
Manager
Jan 6

Workshop
6:45-7:45
w/Bob Isaacs
Scott Higgs
coordinating
Hot Wasabi
Dave Miller,David Zinkin,
Carol Carpenter
Steve  
Jan 13   Jan Alter
coordinating
Flying Buttresses
Bob Stein, Susie Lorand,
Kathy Talvitie, Paul Prestopino
Ridge  
Jan 20   Ridge Kennedy
coordinating
Finger Pyx
Jansen Wendell, Enid Diamante,
Jo Anne Rocke, Wes Steenson
Tanya  
Jan 27   Tom Calwell and
Myra Hirschberg

SPUDS

Ridge
& Bill
 
Feb 3
Workshop
6:45-7:45
w/Jim Kitch
David Rupp The Commotions
Sara Hiebert Burch, Mat Clark,
John Krumm and Pete Soloway
Jan  
Feb 10   Donna Hunt
coordinating
Bow Rockers
Tom Schafer, Tim Brown,
Paul Sidlick, Margaret Sidlick,
Nancy & Rusty Neithammer
Jim  
Feb 17   Cindy Harris Horse With a Heart
Craig Newberger, Enid Diamante,
Bill Quern, Jo Anne Rocke
Scott Carl
Feb 24   Beth Molaro Avant Gardeners
Laura Light (fiddle) , Dave Wiesler
(piano, guitar), George Paul (piano,
accordian), Roger Gold (guitar)
Jim Ted
Mar 3
Workshop
6:45-7:45
w/Donna Hunt
Jim Kitch
coordinating
Corndogs
Beverly Smith, Rafe Stefanini,
Erica Weiss, Bob Taylor
Steve Ward
Mar 10   Sam Rotenberg
coordinating

SPUDS

Ridge
& Scott
Sterle
Mar 17   Joseph Pimentel Moving Violations
Van Kaynor, Ron Grosslein
Becky Ashenden, Chuck Corman
Steve Chris
March 24   Robin Schaffer Footloose
David DiGiuseppe, Ted Ehrhard
Jonah Blaustein, Pete Campbell
Scott Carl
March 31
FiddleKicks
Demo at
the break
Bob Issacs
coordinating
Distant Star
Judy Stellar, Susie Lorand,
Kathy Talvitie
Ridge Jo Anne
April 7
Workshop
Hambo Basics
6:45-7:45
w/Sarah & Bill
Nils Fredland Northern Air
from England, Maine & Montreal
Adam Broome, Jaige Trudel,
and Nicholas Williams
Jim K. Ward
April 14
Workshop
Hambo Variations
6:45-7:45
w/Sarah & Bill
Ridge Kennedy
coordinating
No Name Band
Rachel Hall, Jansen Wendell,
Wes Steenson
Ret Chris
April 21   David Zinkin
coordinating
Mat Clark, Bob Taylor,
and David Wiesler
Scott Jim C
April 28   George Marshall &
Tim Van Egmond
Swallowtail
George Marshall, Ron Grosslein
Tim Van Egmond, Timm Triplett
David Cantieni
Jan Ted
May 5
Workshop
6:45-7:45
w/Tori Barone
Dave Rupp
coordinating
SPUDS
Ridge
& Bill
Sterle
May 12   Sam Rotenberg
coordinating
Laughing Eyes
Enid Diamante, Carol Wadlinger
Eve Rantzer
Ridge Carl
May 19   Tori Barone
coordinating
Hommage
Kathy Talvetie, Bob Stein,
Sara Heibert Burch
Scott Ward
May 26   Jan Alter
coordinating
Raise the Roof
Mathew Clark, Judi Stellar,
Pete Soloway, Kathy Talvitie
Lisa Jo Anne
June 2
Workshop
6:45-7:45
w/Scott Higgs
Admission
increases
to $7/$8
Shawn
Brenneman

Mountain Road
Naomi Morse, Elvie Miller,
Owen Morrison

  Chris
June 9   Ridge Kennedy
coordinating
Mat Clark/ Bob Pasquarello Tanya Jim
June 16   Sam Rotenberg
coordinating
SPUDS
Ridge & Bill Sterle
June 23   Greg Frock Spare Parts
Lissa Schneckenburger,
Bill Matthiesen, Liz Stell
Jim Carl
June 30   Jim Kitch
coordinating
The Commotions
Sara Hiebert Burch, Mat Clark,
John Krumm and Pete Soloway
Jan Ward
July 7   Jan Alter
coordinating
Mostly Hazardous
Ross Harris, Susie Lorand,
Wes Steenson, Bob Stein
Ridge Ted
July 14   Bob Isaacs and
Chris Page
Hot Tuners
Matt Brown, Rusty Neithammer,
Paul Sidlick, Bob Taylor
Steve Jo Anne
July 21   Ridge Kennedy
coordinating
All Hat No Cattle
Bill Quern, Judith Stern,
Steve Epstein, Sarah Gowan
Michael Hearn
Steve  
July 28   Liz Bradley Finger Pyx
Jansen Wendell, Enid Diamante,
Jo Anne Rocke, Wes Steenson
Ridge  
August 4  

Sam Rotenberg
coordinating

SPUDS Tanya & Ret  
August 11   Donna Hunt
coordinating
Contra Rebels
Todd  Clewell, Henry Koretsky
and Bruce Campbell
from York, PA

Jan  
August 18   Dave Rupp
coordinating
Run of the Mill String Band
Palmer Loux, Greg Loux,
Paul Sidlick, Tom Schaffer
   
August 25   Bob Isaacs
coordinating
Nine Pound Hammer
Rafe Stefanini, Nikki Lee,
Paul Brown, Bob Taylor
   
Sept 1   Tori Barone
coordinating
Bob Taylor, Mat Clark,
Dave Wiesler
Tanya  
Sept 8   Jan Alter
coordinating
Jovial Beggars
Peggy Leiby, Rachel Hall,
Craig Newberger,
Jo Anne Rocke, Helene Zisook
Steve  
Sept 15   Sam Rotenberg
coordinating
SPUDS Tanya & Ridge  
Sept 22   John Krumm Great Bear Trio
Kim, Andrew and
Noah VanNorstrand
Steve  
Sept 29   Barbara Kirchner
(from Boston)
Accordion Crimes   
Susie Lorand, Bob Stein,
Wes Steenson, Kathy Talvitie
Jan  
Oct 6   Jim Kitch

Notorious
Larry Unger &
Eden  MacAdam-Somer

   
Oct 13  

Ridge Kennedy
coordinating

Wes Steenson and Company
Josh Burdick, Ben Kennedy,
Chloe Maher, Wes Steenson
   
Oct 20   Sue  Rosen

Phantom Power
Lissa Schneckenburger
and Bruce Rosen

   
Oct 27
Halloween Dance Kathy Anderson Raise the Roof
Mathew Clark, Judi Stellar,
Pete Soloway, Kathy Talvitie
   
Nov 3  

Ted  Hodapp

Contratopia
Pat O'Loughlin, John Goodin,
Patrice Pakiz, Erik Sessions

   
Nov 10   Jan Alter
coordinating
SPUDS    
Nov 17   David Rupp
coordinating
John Devine, Bob Pasquarello
Mat Clark
   
Nov. 24

No Dance this Thursday
Happy Thanksgiving!

Dec 1   Beverly Smith Dead Sea Squirrels
Cathy Mason, Henry Yoshimura,
Paul Boyd     

   
Dec 8   Donna Hunt
coordinating
Dancewizz
Jo Anne Rocke, Adlai Waksman,
Bill Quern, Steve Epstein
   
Dec 15   Bob Isaacs
coordinating
David Wiesler, Mat Clark,
Bob Taylor
   
Dec 22   Sam Rotenberg
coordinating
Bow Rockers
Nancy Neithammer, Tom Schaffer,
Rusty Neithammer, Tim Brown,
Margaret Sidlick, Paul Sidlick
   
Dec 29
No Dance this Thursday – See you Saturday!

Dec 31
Saturday

New Year's Eve Robert Cromartie Pigtown Alley
Bob Frankenhoff , Deb Frankenhoff,
Fred Stoll, Pam Stoll

   
Jan 5 2006  

SPUDS